19.30
Freskový sál — vstupné 130/80 Kč

Amund Sjølie Sveen: EKONOMICKÁ TEORIE PRO VĚČNÉ ZAČÁTEČNÍKY / NORDSPIRACE

Scénická přednáška performera Amunda Sjølie Sveena zkoumá náš současný ekonomický systém.

Všichni víme, že peníze nejsou všechno.
Všichni víme, že štěstí se nedá koupit.
Všichni víme, že bohatí jsou stále bohatší a chudí stále chudší.
Všichni víme, že se země brzy zřítí dolů z útesu.
Všichni víme, že by nejspíš nebylo na škodu pár věcí změnit.
Všichni máme rádi naše nové chytré telefony.

Economic Theory for Dummies je scénickou přednáškou performera Amunda Sjølie Sveena a zkoumá náš současný ekonomický systém, především teoretický, historický, filozofický a psychologický kontext dnešního hospodářské situace. Přemýšlí také, jakým způsobem je rétorika tohoto systému prezentována v mediích a jak se odráží v našem myšlení.

Jak souvisí „lidská povaha“ s ekonomickými termíny a stavem moderního liberálního tržního hospodářství? Pokud je pravda, že kultura má náskok před přírodou – že naše současné emoce a instinkty se díky evoluci dokonale připravily na život v nouzi, ohrožení a potřeby krátkodobého uvažování, jaká je tedy situace dnes, v době nadbytku, bezpečí a potřebě dlouhodobého uvažování?

Tento projekt je malým příspěvkem k potřebě veřejnosti znovu nabýt moc v oblasti hospodářství. Potřebujeme hospodářství porozumět, abychom na něj mohli mít názor. Potřebujeme porozumět slovíčkům a konceptům „ekonomického jazyka“. Potřebujeme být schopní odlišit politiku od zákonů přírody. Potřebujeme pochopit souvislosti mezi hospodářstvím a ekologií. Potřebujeme rychlokurz, potřebujeme trochu Ekonomické teorie pro věčné začátečníky.

Koncept, texty, vizuál, hudba, režie:
Amund Sjølie Sveen

Dramaturgie:
Gry Ulfeng

Koprodukce:
Steirischer Herbst, New Theater Institute of Latvia, Barents Spektakel Festival a Imagine 2020.

Premiéra Graz (Rakousko), v Steirischer Herbst, září 2013.

 


Amund Sjølie Sveen (1973)

se narodil na dalekém norském severu v městě Vadsø, ale později se usadil a pracuje v Oslu. Je umělcem a perkusistou. Na College of Music ve švédském Göteborgu vystudoval hru na bicí nástroje. Ve své tvorbě užívá celou řadu vyjadřovacích médií, která spojuje především práce se zvukem a současnými politickými tématy dnešního globalizovaného světa tržního hospodářství.

V posledních době pracoval na sérii scénických přednášek s živou hudbou  jako například USB - United States of Barents (2007) – kde se zabýval tématy jako je identita a IKEA v severním cípu Evropy, dále představení The Norwegian Way (2010) – kde zkoumal možné spojitosti mezi uměním, ropou a štěstím v nejbohatší zemi na Zemi a také Sound of Freedom (2011), které hledalo souvislosti mezi zvukem, hudbou, zbraněmi a válkou.

www.amundsveen.no


VSTUPENKY
Divadlo na cucky, Dolní nám. 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.

Hlavní mediální partner Divadla na cucky


TOPlist