18.00
Dolní náměstí 42 — vstup volný

Noc literatury 2017

Čtení ze současné evropské literatury.

Julian Barnes: Roviny života
Velká Británie

Čte Veronika Špačková
Překlad Petr Fantys, Odeon 2015

Julian Barnes (* 1946) je anglický experimentální prozaik a esejista, ale také autor detektivních románů, které publikuje pod pseudonymem Dan Kavanagh. Pochází z rodiny učitelů francouzštiny, jejichž vřelý vztah k Francii podědil, a dnes Barnes na oplátku patří v této zemi k nejoblíbenějším a nejuznávanějším anglosaským autorům.

Kniha je příběhem silné lásky i příběhem velkého smutku. Je pronikavou meditací o věcech, které nás vynášejí do výšek, i o událostech, které nás strhávají na zem. Autor, jak už u něj bývá zvykem, spojuje „to, co ještě nikdo nikdy nespojil“, aby nechal vzniknout další z autobiograficky laděných textů dotýkajících se tématu smrti. Tentokrát se v něm prolíná téma fotografie a balónového létání i milostný příběh jednoho z prvních vzduchoplavců Freda Burnabyho a slavné francouzské herečky Sarah Bernhardtové s velmi osobními úvahami nad ztrátou milované bytosti.

 

Patrick Declerc: Běsi, co mě sužují
Belgie, Valonsko

Čte Adéla Poláková
Překlad Tomáš Kybal, Host 2017

Patrick Declerck (* 1953) je belgický frankofonní psychoanalytik a spisovatel. Román Běsi, co mě sužují, získal prestižní belgickou cenu Prix Victor-Rossel.

Dětství v Bruselu. Škola, kde jsem otupělý nudou pozoroval oknem, jak prší. Víkendy v Ostende, se stínem blízkého Ensora. Babička byla šílená. Charcotovská hysterička. Strejda tíhnul spíš k lehké psychopatii. A táta byl ochotný odjet kamkoliv: do Argentiny, do Ameriky... Kamkoliv, jen když to bylo někde daleko. Vypadněme odsud, říkal. Celé té kumpanii se moc dobře nevedlo. Už jen to, že náš rodinný lékař byl psychiatr. Takže ze mě byl nutně napřed neurotik a potom, o dost později, analytik. Román? No, ano, román, chcete-li... Ale román, jehož hrdinkou i základní zápletkou pak bude psychoanalýza.

 

Robert Seethaler: Celý život
Rakousko

Čte Jan Machalka
Překlad Michal Půček, Albatros Media 2017

Robert Seethaler (* 1966) je rakouský herec, spisovatel a filmový scenárista. Absolvent vídeňské herecké školy, vystupoval v divadlech ve Vídni, Berlíně, Stuttgartu a Hamburku, ale také např. ve filmu Mládí Paola Sorrentina. Literárně debutoval v roce 2006, česky dosud vyšel jeho román Trafikant (2014). Žije ve Vídni a v Berlíně.

Román zachycuje životní příběh Andrease Eggera. V průběhu sedmdesáti let ho tak poznáváme jako pastevce dobytka na alpských pastvinách, čeledína, zamilovaného mladíka, dělníka na stavbách lanovek, vojáka wehrmachtu za světové války, průvodce turistů i starého podivína, jenž se sám vydělil ze světa, který pro něj přestal být důvěrně známý, a přežívá stranou vesnice. Za sedmdesát let se totiž neproměnil jen on, ale také celé alpské údolí. Původní ves s několika selskými dvory se stala žádaným turistickým cílem. Dnes tu hučí auta a lanovky, v barech a restauracích vyhrává muzika. Seethalerův hrdina ale není zatrpklý nebo nespokojený. Jen žije jinak a nechce být v této jinakosti rušen. A tomu jeho autor dopřává, nechává jej tak žít
i zemřít a jeho text tak získává obecně lidský rozměr.
Divadlo na cucky, Dolní nám. 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.

Hlavní mediální partner Divadla na cucky


TOPlist