Jaký pohyb se vejde mezi postel a skříň? Lze zatančit klasickou variaci u kuchyňské linky? Nebo si připomenout release techniku na balkoně? Lock-down. Nemožnost vyjít ven, na taneční sál, do divadla, potkat se s diváky či ostatními tanečníky, rodinou či přáteli. Na jaře 2020 zaplavila sociální sítě home videa, která jsou svědectvím o touze tanečníků a choreografů tančit a zůstat v kontaktu, zůstat viditelní. Choreografka Ceren Oran několik z nich vybrala jako inspiraci ke svému nejnovějšímu projektu “The Urge”, který umístila záměrně do veřejného prostoru.
“The Urge” čerpá inspiraci z frustrujícího zážitku rok a půl trvající pandemie a odloučení, ale společně s tanečníky ji transformuje v cosi vysoce vitálního, v nejlepším slova smyslu nakažlivého, ve sdílení radosti, energie, fascinace pohybujícího se těla, v intenzivní sdílení okamžiku tady a teď v přímém kontaktu s divákem ve veřejném prostoru.
Kolektivní trauma a individuální reakce jednotlivce na společenskou krizi transformuje Oran do choreografických obrazů, které kombinují energií nabité, synchronní taneční pasáže s osobitými improvizovanými sóly jednotlivých zkušených tanečníků.
Pulzující elektronická hudba Hüseyina Evirgena, dlouholetého spolupracovníka Oran, určuje dynamiku a měnící se rytmus choreografie, jejíž energie se naléhavě a nekontrolovatelně šíří přímo k divákům. Hudební složku doplňuje živá improvizace saxofonistky, která zvyšuje napětí mezi tanečníky – masou a jednotlivcem – muzikantem.
Premiéra projektu proběhla současně ve třech německých městech: Mnichově, Berlíně a Kolíně nad Rýnem a byla živě přenášena na internet. Přestože se tanečníci ze tří měst nikdy fyzicky nepotkali, sdíleli velice silný pocit propojení, vzájemnosti, soudržnosti. Pocit, že přestože byl každý dlouho zavřený ve vlastním bytě, můžeme I tak zažít něco společně, každý v jiném městě či v jiné zemi. Právě na tenhle pocit propojení navazuje I současný projekt české a slovenské verze, které budou také živě přenášeny online společně s dalším uvedením v Mnichově.
“Tančit ve veřejném prostoru pro mě znamená zbavit se pohodlného divadelního prostředí, jít s kůží na trh a oslovit především ty potenciální diváky, kteří by jinak na současný tanec v žádném případě nepřišli. Věřím ve fascinující, nakažlivou a inspirující sílu současného tance a jsem hluboce přesvědčená, že tanec má být dostupný pro každého – kdykoli a kdekoli.” (Ceren Oran)
Koncept, umělecké vedení a choreografie: Ceren Oran
Choreografická spolupráce: Maayan Reiter, Rotem Weismann
Nastudování: Jin Lee
Tančí: Klára Ešnerová, Michal Heriban, Michaela Kadlčíková, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Helena Arenbergerová
Hudba: Hüseyin Evirgen, Marcela Kučová
Dramaturgická spolupráce: Karolína Hejnová
Premiéra: 8.5. 2021, Mnichov, Berlín, Kolín nad Rýnem (pouze jako live stream) // Součást festival DANCE 2021
Premiéra s publikem: 13.7. 2021, Mnichov
Synchronní částí choreografie jsou založené na improvizacích, které na sociálních sítích uveřejnili Phil Hulford, Sofia Pouchtou, Clementine Herveux, Elisa Ruffato, Kamola Rashidova.
Představení do České republiky přiváží MOVE Ostrava.
Představení vzniklo za podpory Često-německého fondu budoucnosti.
Divadlo na cucky, Dolní náměstí 42, 779 00 Olomouc
Program Divadla na cucky produkčně zajišťuje DW7, o.p.s.
Hlavní partneři divadla: